6 powodów żeby użyć React Native

05/14/20201 min czytania — w Programowanie, Aplikacje mobilne

Jeden kod na wszystkie aplikacje

Programiści React Native używają JavaScript do pisania aplikacji na iOS i Android. Posiadasz jeden kod na conajmniej dwie platformy, ponieważ ten sam kod może zostać wykorzystany do stworzenia aplikacji na Windows oraz jako strony internetowej.

Łatwo pisać UI

Wszystko jest pisane jako komponenty, co przekłada się na wysoką reużywalność kodu. Wystarczy stworzyć sobie komponent przycisk i możesz go używać wszędzie.

Pojawiają się przypadki, że musi mieć inny kolor? Wystarczy że przekażesz to w parametrach. Całą aplikację złożysz właśnie z takich cegiełek, co znacznie przyspiesza pracę i ułatwia to współpracę z designerami. Wystarczy, że przygotują spójny wygląd aplikacji i po napisaniu pojedynczego przycisku będzie łatwo użyć go w całej aplikacji.

Można rozszerzać o dowolny kod natywny

JavaScript przestaje wystarczać. Chcesz napisać coś co wymaga bardzo specyficznego wykorzystania telefonu. To jest żaden problem, gdyż React Native wspiera kod natywny i łatwo stworzyć komunikację między nimi poprzez bridge. Takie mosty, które sprawią że dowolny kod natywny wykonasz wprost z JavaScriptu.

Można użyć C++ by uzyskać bardzo szybki kod

Natywne języki nie wystarczają? Musisz posiadać mega szybki kod? Nie ma problemu, gdyż bardzo łatwo dodać kod C++ do aplikacji. Będziesz mógł wprost z kodu JavaScript uruchamiać dowolne funkcje i w pełni korzystać z mocy obliczeniowej telefonu.

Ostatnio stworzyłem nawet pull request o rozszerzenie możliwości tworzenia bibliotek przy użyciu C++: https://github.com/react-native-community/bob/pull/30

Posiada ogromną społeczność

Jest w pierwszej dziesiątce projektów na Githubie (wg. https://dev.to/areknawo/top-20-github-hosted-projects-of-2019-2f4f) a React, który jest jego podstawą ma 2 miejsce. Każdego dnia powstają dzięsiątki issues a kolejne są zamykane. Ogromna aktywność na githubie każdego dnia zapewnia pełen support społeczności i odpowiedzi na zadane pytania pojawiają się bardzo szybko.

Jest Open source I tworzą go największe firmy

Za React oraz React Native odpowiada Facebook. Stworzył on team, który zajmuje się tylko rozwojem tych projektów. Używa on tego w swoich największych aplikacjach jak facebook czy instagram (https://reactnative.dev/showcase). Niedawno dołączył do niego Microsoft, który rozwija go o możliwości budowania aplikacji na desktopy (https://microsoft.github.io/react-native-windows/) oraz przepisał cały Office 365: https://twitter.com/TheLarkInn/status/1006746626617008128

Patryk Szczygło
Programista w Netguru. Bloger od 2017 roku. Miłośnik podróży, książek i elektroniki. Stworzył własny blockchain w JavaScript. Marzy o automatyzacji i robotyce w życiu.